Esthetic Dental Studio

Próchnica a choroby – na co jesteśmy narażeni jeśli nie zadbamy o zdrowie jamy ustnej?

Próchnica to choroba zakaźna rozwijająca się w jamie ustnej. Należy ją bezwzględnie leczyć, ponieważ może negatywnie wpływać na cały organizm, a w skrajnych przypadkach doprowadza do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie są objawy próchnicy i czy można zapobiec rozwojowi tej choroby w jamie ustnej pacjenta?

Czym jest próchnica zębów i jak powstaje?

Próchnica jest bakteryjną zakaźną chorobą twardych tkanek zęba. Bakterie bytujące w jamie ustnej posiadają zdolność przekształcania cukrów w kwas, który negatywnie wpływa na kondycję szkliwa.

Do rozwoju próchnicy doprowadza przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nagromadzenie się płytki nazębnej jest zaproszeniem dla bakterii, które doprowadzają do powstawania ubytków.

Należy zatem nitkować i myć zęby po każdym posiłku oraz stosować płyny do płukania jamy ustnej. Regularne oczyszczanie powierzchni szkliwa jest bardzo ważne, ponieważ próchnica atakuje płytkę nazębną (jeśli zatem nie doprowadzimy do jej odkładania, ryzyko choroby spada).

Jakie inne choroby wywołuje próchnica zębów?

Do choroby zębów należy podejść poważnie, ponieważ nieleczona próchnica niszczy nie tylko obszar miazgi zęba, ale obciąża też cały organizm i przyczynia się do wielu poważnych konsekwencji.

Nieleczona próchnica zębów może być odpowiedzialna za:

 • zapalenia mięśnia sercowego,
 • choroby układu pokarmowego,
 • choroby przyzębia,
 • choroby dziąseł,
 • zapalenie opon mózgowo rdzeniowych,
 • zgorzel (jest chorobą śmiertelną),
 • choroby serca.

Warto zaznaczyć, że leczenie próchnicy jest także wskazane u kobiet w ciąży, ponieważ w skrajnych przypadkach zaniedbania mogą wywołać przedwczesny poród.

Nieleczona próchnica – jaki ma wpływ na zdrowie całego organizmu?

Próchnica zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i może negatywnie wpływać na pracę narządów. Jest także źródłem wielu dolegliwości. Jej najczęstsze objawy, to:

 • ból zęba,
 • stany zapalne dziąseł,
 • nieświeży oddech.

W sytuacji drastycznych zaniedbań może dojść do utraty zębów i poważnych stanów zapalnych organizmu.

Leczenie próchnicy w gabinecie stomatologicznym Esthetic Dental Studio

Chcąc zapobiec próchnicy należy podejść do tematu wielopłaszczyznowo. Ważne jest przestrzeganie zdrowej diety, ponieważ kwaśne środowisko jamy ustnej jest niekorzystne dla powierzchni zębów.

Równie istotna jest świadoma i dokładna higiena jamy ustnej. Wykrycie choroby na wczesnym etapie pozwala na skuteczne wyleczenie problemu w sposób mało inwazyjny dla zębów.

Zdrowe zęby są atutem urody. Śnieżnobiały estetyczny uśmiech wpływa na naszą pewność siebie i ułatwia komunikację. Profilaktyka próchnicy jest zatem bardzo ważna zarówno z przyczyn zdrowotnych, jak i tych związanych z naszym poczuciem atrakcyjności.

Warto więc odbywać regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, dzięki czemu podczas przeglądów i higienizacji specjalista obejrzy jamę ustną pacjenta i zaproponuje ewentualne działania w sytuacji, gdyby były one koniecznością.

 

x

  Skontaktuj się z nami!

  Zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki lub do kontaktu poprzez formularz kontaktowy

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przesyłania treści na mój adres email podany powyżej w formularzu kontaktowym.