Esthetic Dental Studio

Jak złagodzić ból zęba przed wizytą w gabinecie stomatologicznym?

Ból zęba to jedna z tych dolegliwości, których występowanie bardzo niepokoi. Uczucie dyskomfortu połączone jest z obawą o stan zdrowia jamy ustnej. Nie należy więc bólu zęba ignorować. Wizyta w gabinecie dentystycznym jest niezbędna. W oczekiwaniu na badanie u stomatologa można jednak wykorzystać domowe sposoby na ból, dzięki czemu zniwelujemy nieprzyjemne odczucia.

Przyczyny bólu zęba

Ból zęba może być manifestacją wielu różnych problemów, takich jak:

  • Próchnica,
  • Zapalenie miazgi,
  • Zapalenie przyzębia,
  • Urazy mechaniczne (np. złamanie zęba),
  • Wyrzynanie się ósemek,
  • Nadwrażliwość.

Przyczyny dolegliwości bólowych zębów mogą zostać zdiagnozowane tylko i wyłącznie przez lekarza dentystę. Wizyta w gabinecie jest więc koniecznością.

Ból zębów a domowe sposoby

Ból, zwłaszcza silny i promieniujący, utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takich sytuacjach pomocne są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (np. ibuprofen i paracetamol, zażywane w dawkach zgodnych z treścią ulotki).

Dobrym pomysłem jest również płukanie jamy ustnej naparem z szałwii (która działa przeciwzapalnie), chlorheksydyną lub mieszanką wody utlenionej i wody przegotowanej (w proporcji 1:1). Ulgę przyniosą zimne okłady, które złagodzą także obrzęk dziąseł.

W sytuacji, gdy zmagamy się z problemem stomatologicznym, istotną rolę odgrywa także dieta. W przypadku bólu zęba niektóre produkty mogą go zaostrzać, inne zaś przeciwnie – wykazują pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej oraz mają właściwości przeciwzapalne.

Unikajmy węglowodanów, produktów kwaśnych, słodkich oraz pikantnych. Spożywajmy dania w temperaturze pokojowej – wysokie lub niskie temperatury posiłków mogą wzmagać podrażnienie i dolegliwości bólowe. Należy unikać alkoholu i palenia papierosów oraz wyeliminować gazowane napoje.

Kiedy konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna?

Nie zawsze ból zęba można złagodzić domowymi sposobami. Czasem stan zapalny jest na tyle zaawansowany, że konieczna jest pilna wizyta stomatologiczna. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań (a nawet ekstrakcji zęba).

Zwróćmy uwagę na alarmujące objawy, takie jak:

  • nieprzyjemny zapach lub posmak w jamie ustnej (może to świadczyć o pojawieniu się ropnej treści),
  • pulsujący ból zęba (lub promieniujący aż do ucha i skroni).
  • uczucie rozbicia i osłabienia,
  • bardzo duży obrzęk dziąsła,
  • stan podgorączkowy.

Przygotowanie do wizyty u dentysty

Podczas każdej wizyty stomatologicznej istotną rolę odgrywa zebrany wywiad, dlatego ważne, aby przedstawić lekarzowi możliwie jak najdokładniej objawy oraz okres ich występowania.

Pacjent powinien także wykonać badania obrazowe i przygotować dokumentację medyczną, jeśli zmaga się z chorobami jamy ustnej. Przed wizytą należy dokładnie wyszczotkować zęby, co wpłynie pozytywnie na dokładność badania.

Wszelkie domowe sposoby na uśmierzenie przykrych dolegliwości podczas infekcji w jamie ustnej stanowią tylko dodatkowy sposób mierzenia się z problemem. Kluczowe jest leczenie bólu zęba w gabinecie stomatologicznym.

Pamiętajmy też, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto dbać o regularne mycie zębów i zbilansowaną dietę, a jednocześnie umawiać się na wizyty kontrolne, by lekarz mógł monitorować stan uzębienia pacjenta i dostrzec ewentualne problemy stomatologiczne w ich początkowym stadium, zanim będą wymagały specjalistycznego leczenia.

x

    Skontaktuj się z nami!

    Zapraszamy do odwiedzenia naszej kliniki lub do kontaktu poprzez formularz kontaktowy

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przesyłania treści na mój adres email podany powyżej w formularzu kontaktowym.